digitális detox | szükség van rá?

Mennyi idő telt el azóta, hogy utoljára ránéztél a telefonodra, az üzeneteidre vagy az e-mail fiókodra? 10 perc? 5 perc? Vagy épp most akartad újra csekkolni őket? Egy átlagember naponta állítólag kb. 150 alkalommal veszi kezébe az okostelefonját (az idősebbek ritkábban, a fiatalok gyakrabban). Reggelente első dolgunk a telefonért nyúlni, és a biztonság kedvéért még este lefekvés előtt is rápillantunk. Mindez azt jelenti, hogy átlagosan 6 és fél percenként a készülékünkön lógunk.

A modern technológia fantasztikus dolog, de nekem őszintén szólva időről-időre elegem lesz abból, hogy úgy érzem, semmilyen számomra fontos dologra nem jut időm a telefon- és internethasználati szokásaim miatt. Amikor úgy érzem, hogy az állandó online jelenlét kezd szorongást okozni, és azon aggódok mondjuk, hogy mit posztoljak aznap az Instagramra, biztosan megválaszoltam-e minden nekem küldött üzenetet, vagy nem maradok-e le valamilyen fontos hírről, akkor tudom, hogy lassítanom kell, és egy időre ki kell szállnom a digitális mókuskerékből.

 

 


mikor kell megálljt parancsolni?


Mint minden szokás, a telefon- és internethasználat is függőséget okozhat. A multitasking ráadásul nemhogy növelné a produktivitást, hanem inkább csökkenti amiatt, hogy bár több dolgot csinálunk egyszerre, mindegyiknek kevesebb figyelmet tudunk szentelni.

A digitális detox, vagyis amikor huzamosabb időre felfüggesztjük minden elektronikus információs eszköz (okostelefon, laptop, tv, és ezen belül az Internet és alkalmazások, stb.) használatát, segít abban, hogy visszatérhessünk a virtuális térből a valóságba.

Mindez nemcsak a lelkünknek és az élő emberi kapcsolatainknak tesz jót, de jótékony hatással van az egészségünkre is. Biztosan ismerős jelenség számodra is, amikor órákig ülsz a számítógép előtt, és már fáj a szemed, a nyak, hát és derékproblémákról nem is beszélve. Ha a munkádhoz is szükség van számítógépre, és nem engedhetsz meg magadnak néhány nap szünetet, óránként akár pár perc pihenő is elegendő lehet ahhoz, hogy a korábbinál nyugodtabban és hatékonyabban fókuszálhass a megoldandó feladatokra. Nemcsak a telefonunknak van szüksége töltésre, hanem az agyunknak is feltöltődésre! Ha teheted, sétálj pár percet napközben és töltődj fel napfénnyel és friss levegővel.

 

 


digitális detox


Próbáld csak ki, milyen érzés, amikor végre eltöltesz egy kis időt a szeretteiddel, barátaiddal úgy, hogy ez idő alatt egyszer sem pillantasz rá a telefonodra, sőt elő sem veszed. Az igazán elhivatottak akár ki is kapcsolhatják, otthon is hagyhatják. Ilyenkor minden megváltozik, mert lehetőség adódik arra, hogy csak egymással foglalkozzunk és ne vonja el semmi a figyelmünket. Az élő emberi kapcsolatokat a virtuális térben töltött idő nem pótolhatja.

Hatékony módszer még az is, ha lefekvés előtt egy órával már nem nyúlsz a telefonodhoz (vagy más elektronikus eszközhöz). Ez nemcsak amiatt fontos, hogy ki tudj végre kapcsolni kicsit, de a kijelzők, képernyők fénye azt a hamis érzést kelti az agyadban, hogy még nappal van, és ahelyett, hogy pihenő üzemmódra váltanál, továbbra is az üzenetek és hírek körül forognak a gondolataid, a nyugodt alvásnak pedig lőttek.

Ha te is úgy érzed, hogy besokalltál, és megteheted, vegyél ki pár nap szabadságot, és töltsd úgy, hogy egyáltalán nem használsz semmilyen elektronikus eszközt. Nálam ilyenkor előkerülnek a régen megvett, de még nem olvasott könyvek, magazinok, de szeretek pl. festeni vagy egyszerűen csak színezni is. Régebben sokat fejtettem rejtvényt is, ami egyszerre dolgoztatja és pihenteti is az agyat. A mozgás, a kirándulás, a szabadban, természetben töltött idő pedig a legjobb módszer arra, hogy visszataláljunk a lényeghez, önmagunkhoz.

 


Te szoktál időnként digitális detoxot tartani?

 

Follow:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

YOUTUBE VIDEÓK