7 tipp a hatékony fogyáshoz

A hosszú távon is fenntartható súlyvesztés és az egészséges testsúly megőrzése túlzás nélkül az egyik legnehezebb feladat azok számára, akik nem feltétlenül az egészségtelen étkezés miatt vannak elhízva, vagy van rajtuk kisebb-nagyobb túlsúly. A hormonális, anyagcsere és lelki problémák, és még egy sor másik betegség is könnyen okozhat súlytöbbletet, és bár sokszor lehetetlen feladatnak tűnik a fogyás, nem szabad feladni.

30 éves koromig én kifejezetten vékony testalkatú voltam, bármit és bármennyit ehettem, nem híztam annak ellenére sem, hogy akkoriban még a mozgás sem tartozott a kedvenc elfoglaltságaim közé. 7 évvel ezelőtt azonban minden megváltozott. Sajnos átéltem több családi tragédiát is, majd én magam is átestem egy komoly betegségen, és műtéteken. A rövid időn belül engem ért rengeteg negatív stressz sajnos megtette a hatását. Először nagyon lefogytam, de a szervezetem később többek között pajzsmirigy alulműködéssel, vércukoringadozásokkal és inzulin túltermeléssel, mai ismertebb nevén heves inzulinrezisztencia tünetekkel reagált. Mindezek mellékhatása pedig a hirtelen hízás lett. Sajnos a hízás nem izomtömeg növekedésben, hanem a comb, fenék és has területére lerakódott zsírpárnák képében nyilvánult meg.


2 hónap alatt feljött 10 kg annak ellenére, hogy precízen követtem a dietetikus által előírt napi 160g-os szénhidrát diétát, és a mozgást is komolyan vettem. Ez nem azt jelenti, hogy ez a diéta rossz, vagy hatástalan, mert rengeteg embernél kiválóan működik, de nekem sajnos nem vált be teljes mértékig.


Sokáig a már említett diéta és mozgás ellenére sem történt változás, egy dekát sem tudtam fogyni, és a testösszetételem sem nagyon változott, valamint cm-ben sem volt mérhető eredmény.


Az elmúlt fél évben aztán egy kis étrendi átalakítással és néhány „házi” praktikával sikerült megszabadulnom mostanáig 7 kg-tól és 40-esről ismét visszaváltani a 38-as ruhaméretre, és 66 kg-ról 59 kg-ra a 165 cm-es magasságomhoz.


A diétám megváltoztatása tulajdonképpen az önmegfigyelésem eredménye volt, vagyis nem szakember javaslatára történt. Már korábban is voltak emésztési problémáim, pl. puffadás, hasfájás, reflux, hogy csak a legenyhébbeket említsem, de az ételallergia tesztek nem mutattak semmilyen rendellenességet. Lassan rájöttem, hogy ezeket a problémákat nálam legfőképpen a hús fogyasztása okozza, mert gyakran előfordult, hogy a húsos fogások után akár 2-3 napig sem tudtam elvégezni a „nagydolgomat”. Gondoltam teszek egy próbát, és kiiktatom az étrendemből.

A kísérlet sikeres volt, mert amint elhagytam, az anyagcserém újra felpörgött. Egy kellemetlen tünet, a puffadás azonban megmaradt, és gyorsan világossá vált számomra, hogy a szervezetem valamiért a tejtermékeket sem szereti már annyira, mint korábban, annak ellenére, hogy nem mutattak ki nálam laktózintoleranciát. Így vegetáriánusból végül vegán lettem, vagyis száműztem minden állati eredetű élelmiszert a diétámból. Eddig úgy tűnik, jó döntésnek bizonyult, mert bár lassan, de továbbra is hétről-hétre folyamatosan csökken a súlyom pár dekával. A szénhidrát mennyiségét és a kalóriákat nem számolom, de az adagokra nagyon odafigyelek. A friss zöldek kivételével minden elfér egy kistányéron. Minden főétkezéshez eszem egy nagy tál zöldsalátát is, mert így annyira eltelít az étel, hogy könnyedén tudom tartani a kistányéros mennyiségeket, és még véletlenül sem éhezem. Cukros és feldolgozott ételeket évek óta egyáltalán nem, gyors felszívódású szénhidrátokat pedig csak moderált mennyiségben fogyasztok, és mindig magamnak főzök, akár több napra előre. Ami a legjobb az egészben, hogy megszűntek az inzulinrezisztencia tünetei is, normalizálódott a pajzsmirigy hormon termelésem és minden eredményem tökéletes.

Sajnos az elmúlt fél évben a kiújult porckorongsérvem miatt nem sok lehetőségem volt az intenzív mozgásra, csak a sétát, néhány könnyű gyógytorna és jóga gyakorlatot tudtam beiktatni a napi rutinomba.


A következő cél az, hogy az erősítő gyakorlatok segítségével javítsak a testem zsír-izom összetételének arányán, és szép lassan nemcsak egy tónusosabb, hanem egy egészségesebb testben élhessek. 


Ez az én történetem, de ez természetesen nem jelenti azt, hogy a vegetáriánus vagy vegán étrend mindenkinél hasonló fogyást eredményezne, de egy próbát mindenesetre megér. 🙂 FONTOS! Ha valaki úgy dönt, hogy belevág az életmódváltásba, akkor az ilyen drasztikusnak számító étrendi változtatások előtt minden esetben kérje a háziorvosa vagy kezelőorvosa jóváhagyását a biztonság kedvéért.

Ha Te sem tudod, hogy hogyan fogyj le, a következő 7 tipp segíthet abban, hogy néhány kis életmódbeli változtatással elkezdjenek végre szép lassan eltűnni a felesleges kilók.


1. VEGÁN ÉTREND


Az állati eredetű fehérjék egyes embereknél emésztési panaszokat okozhatnak, amelyek bizony felelősek lehetnek az elhízás és más anyagcserebetegségek kialakulásáért is. A teljes értékű, tiszta növényi táplálék gazdag fitonutriensekben, rostokban, és a zöldségek-gyümölcsök magas víztartalma segíti az emésztést. Ha az étrendünk megfelelő arányban tartalmazza a teljes kiőrlésű gabonákat, nyers zöldségeket, gyümölcsöket, olajos magvakat és hüvelyeseket, akkor a szervezetünk semmilyen tápanyagból nem fog hiányt szenvedni.

ÍGY NÉZ KI A VÁLTOZATOS VEGÁN NAPI ÉTREND:


2. OLAJOS MAGVAK


Bár magas a kalóriatartalmuk, az olajos magvak mértékletes fogyasztása nagyon egészséges. A napi adag maximum egy kis maréknyi a natúr, sózatlan változatokból, főétkezések között snack-ként fogyasztva. Nagyon laktató nasik, úgyhogy tényleg nem kell sok belőlük, hogy eltelítsenek.


3. OLAJMENTES FŐZÉS


A főzéshez és sütéshez használt olajok igazi kalóriabombák lehetnek. Egy evőkanál olaj akár 120 kalóriát is tartalmazhat, amit megspórolhatunk, ha az ételeket vízzel, zöldségalaplével vagy mondjuk fehérborral készítjük el olaj helyett. Természetesen fontos, hogy az étrendünk tartalmazzon egészséges zsírokat is, de jobb ha a szükséges mennyiséget inkább olajos magvakból, avokádóból vagy olívabogyóból fedezzük. A rántott ételek szigorúan tiltólistán vannak!


4. ALAPOS RÁGÁS


Ha valaki, akkor én képes voltam hörcsög módjára, két pofára tömni a kedvenc ételeimet. Amióta odafigyelek arra, hogy jól megrágjak mindent, lassabban és kevesebbet is eszem, mert az agyi éhségközpontnak van ideje jelezni, hogy MEGTELT. 🙂  Az alapos rágás hatására a nyálban található amiláz enzim el tudja végezni a feladatát, és így az emésztési folyamat már az előtt el tud kezdődni, hogy a táplálék a gyomorba érkezett volna.

Alapos rágás + Lassabb evés = Egészséges emésztés


5. EGÉSZSÉGES BÉLFLÓRA


A bélflóra egészségének helyreállítása és fenntartása nem csak az antibiotikumos kezelések után fontos. Ha nincs rendben, az bizony emésztési problémákat okozhat, amik közvetve a súlygyarapodásért is felelősek lehetnek. A rost és a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása mellett a probiotikumokat tartalmazó táplálékkiegészítők szedése is szóba jöhet, ha szükséges. Ezekből léteznek már vegán változatok is.


6. ELEGENDŐ ALVÁS ÉS STRESSZCSÖKKENTÉS


Tudom, hogy ezeknek a megvalósítása sokaknak a munka, család és gyerekek mellett lehetetlen feladatnak tűnik, a lehetőségekhez képest mégis törekedni kell a pihenésre. Ha nem aludtuk ki magunkat, másnap a hormonok hatására éhesebbek leszünk a szokásosnál, ezért valószínűleg többet is fogunk enni és megkívánjuk a kalóriadús, cukros ételeket és italokat, és a kör bezárul. Az egészséghez nélkülözhetetlen a pihenés, de nem vagyunk egyformák, ezért nem biztos, hogy mindenkit a sok alvás pihentet a legjobban. Az a fontos, hogy mindenki megtalálja a neki való kikapcsolódást, ami segít a napi negatív stressz csökkentésében.


7. ÖNISMERET


Utoljára hagytam azt, ami talán a legfontosabb ahhoz, hogy hosszú távon is tartani tudjuk magunkat az életmódbeli változtatásokhoz. Mindenki más alapokról indul, és minél több valakin a súlyfelesleg, sajnos annál több időbe telik az áhított ruhaméret elérése. Éppen ezért soha ne egyszerre próbáljunk mindenen változtatni. Minden apró, kis lépés közelebb visz a célunkhoz még akkor is, ha sokszor elérhetetlennek tűnik. Nem mindenki szeretne vagy tud pl. vegán vagy vegetáriánus módon étkezni, vagy az egészségi állapota miatt keményen sportolni. De ha a nullánál már többet mozgunk egy nap, és mondjuk 2-3 hetente a hízlaló, egészségtelen ételek és alapanyagok helyett keresünk valamilyen fogyást támogató alternatívát, akkor máris rengeteget tettünk az egészségünkért.


Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod a Facebookon is. 🙂

Kövesd a blogot a Facebookon, és az Instagramon és iratkozz fel a  YouTube- csatornámra,

ha nem szeretnél lemaradni a legújabb, hasonló témájú posztokról és az

egészséges + vegán receptes videókról. 

Follow:

2 Comments

  1. Gabriella Barbulszka
    22/10/2017 / 1:29 du.

    Ma találtam rá a blogra, annyira jókor! 165 cm vagyok és kb pont ugyanannyit kellene fogynom, 5-10kg. Első körben 5kg-t, aztán meglátjuk. Nem vagyok egy nagy húsimádó, mindig is a zöldségeket szerettem. Most megpróbálom elhagyni a köreteket, este pedig csökentettem az adagokat. De a mozgás nagyon kevés, futást tervezek. Egyelőre egy héten egy edzés jön össze. Sok jó cikket láttam még a blogodon, kíváncsian olvasgatok tovább 😊

    • 08/12/2017 / 7:16 du.

      Szia Gabriella! Ne haragudj, csak most láttam a kommentedet… Nagyon drukkolok neked a fogyáshoz, és sok-sok kitartást kívánok! Hogy megy azóta a dolog, sikerült változást elérni?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

YOUTUBE VIDEÓK