hogyan ápold a bőrödet a hidegben?

Nagyon szeretem, amikor a tél közeledtével hűvösebbre fordul az idő, és előkerülnek a szekrény mélyéről a puha gyapjúpulcsik, bolyhos, meleg zoknik, a kedvenc télikabátom és csizmám. A friss levegő engem mindig jókedvre derít, és ilyenkor érzem igazán, hogy jó a közérzetem.

Az évnek ebben a szakaszában nemcsak az a fontos, hogy rétegesen öltözködjünk, és ezzel elkerüljük a megfázást, hanem törekednünk kell arra, hogy a bőrünknek is megadjuk azt az extra gondoskodást, amire a hidegben és a fűtött lakásban egyaránt szüksége van.


Mik teszik próbára a bőrünket?


Időjárásváltozás

A levegő páratartalma a szabadban is csökkenhet, és a szeles idő kiszáríthatja és kipirosíthatja a bőrt.

 Fűtési szezon

A központi fűtés száraz levegője kedvezőtlen hatással van a bőrünk feszességére és hidratáltságára.

Forró fürdő és zuhany

Kétségtelenül az egyik legjobb érzés elmerülni ilyenkor a habokban, de a forró víz hatására, különösen ha hosszan fürdőzünk, vagy zuhanyzunk, sérülhet az ún. bőrfelszíni hidrofil lipid réteg, ami csökkenti a bőr hidratáltságát.

Nem megfelelő kozmetikumok

Szinte biztos, hogy azok a kozmetikumok, amelyek a nyári melegben beváltak, nem adják meg bőrünknek azt az ápolást, amelyre a megváltozott időjárási körülmények miatt szüksége van.


Táplálás vagy hidratálás?


Amíg nem mélyedtem el jobban a helyes bőrápolás rejtelmeiben és nem voltam tisztában a bőr anatómiájával és működésével, addig nem értettem, hogy mi az oka annak, hogy folyamatosan száraznak érzem a bőröm annak ellenére, hogy tápláló krémekkel kenegetem.

A bőr táplálása természetesen nagyon fontos, de az ilyen típusú krémeknek az a funkciója, hogy egy olyan védőréteget képezzenek a bőrön, amely segít megtartani a bőr nedvességtartalmát. Olyan tápláló összetevőket tartalmaznak, mint a ceramidok, természetes olajok és növényi vajak. A nem natúr kozmetikumok kőolajszármazékokkal (mineral oil, paraffinum liquidum, vazelin, stb.) érik el ezt a hatást. Néhány összetevő beszívódik ugyan a bőrbe, de sok közülük nem, és ezek anélkül képeznek réteget a bőrön, hogy hidratálnák azt. A legjobb, ha a tápláló olajokra és krémekre afféle "védőbástyaként" tekintünk.

A hidratáló készítmények ezzel szemben nedvességet visznek a bőrbe, és növelik annak víztartalmát. A bőr szinte magába szippantja őket, és hatásukra újra feszes és ragyogó lesz. Ezek a termékek növényi glicerint, szorbitolt és hialuron savat tartalmaznak.

Mindez azt jelenti, hogy a helyes bőrápolás első lépése valamilyen hidratáló hatóanyagú, vízbázisú kozmetikum, majd ezt követően a tápláló krém:

  1. Tisztítás
  2. Hidratáló tonizálás
  3. Hidratáló szérum
  4. Tápláló krém és fényvédő

ARCTISZTÍTÓ


A gél és hab állagú arctisztítók szuperul működnek, amikor meleg van és magasabb a levegő páratartalma. Télen ezzel szemben jobb, ha áttérünk valamilyen hidratáló hatású arctisztítóra. Ezek általában krémes, tejes állagúak és egy leheletnyi réteget képeznek a bőrön, aminek következtében nem feszül a tisztítást követően.

PURAO tisztító krém manuka mézzel

MARTINA GEBHARDT sheavajas tisztító tej

ACURE ORGANICS arctisztító krém argánolajjal

DR. HAUSCHKA tisztító tej

JOHN MASTERS ORGANICS tisztító krém

PHI Make Down arctisztító tej


HIALURONSAVAS SZÉRUM


A szérumot sosem hagyom ki a téli arcápolási rutinból. A hialuronsavas az egyik kedvencem, mert a saját súlyának ezerszeresét is képes vízben megkötni, ezért szuper hidratáló hatással rendelkezik. Minden bőrtípusra jó hatással van, még a zsíros, pattanásos bőrre is. Képes fokozni a bőr természetes nedvességmegtartó képességét, és puhítja, egészségesebbé teszi a bőrt. 

POPPY AUSTIN hialuronsavas szérum

BIONURA hialuronsavas szérum

COSMEDICA SKINCARE hialuronsavas szérum


PEELING


Ha a hidratáló szérum után még egy terméket mondanom kellene, ami nélkül nem tudok meglenni sem télen, sem nyáron, az a peeling lenne. Akár száraz, akár pont ellenkezőleg, zsíros és pattanásos a bőr, a lehető legjobb, amit tehetünk vele, hogy rendszeresen eltávolítjuk az elhalt hámsejteket. Ha ezt nem tesszük, nincs az a csodaszérum vagy krém, ami ki tudná fejteni jótékony hatását. Kizárólag így érhetjük el, hogy a bőrünk valóban hidratált és élettel teli legyen. A szemcsés radírok sem rosszak, de a leghatásosabbak az enzim peelingek. Én ezekre esküszöm. Érzékeny bőrűek is bátran használhatják, mert dörzsölés nélkül, kíméletesen szabadítja meg a bőrt az elhalt hámsejtektől. 

CAUDALIE glikolsavas peeling

HILDEGARD BRAUKMANN INSTITUTE enzim peeling maszk

YAMUNA gyümölcssavas peeling


TÁPLÁLÓ KRÉM


Egy könnyedebb krém tökéletesen megteszi nyáron és kora ősszel, de a téli hónapokban valószínűleg kevésnek bizonyul. Érdemes jó minőségű, vitaminokban, antioxidánsokban és természetes olajokban gazdag bőrápolót választani, és a bőrünk többszörösen meg fogja hálálni.

ANTIPODES tápláló éjszakai krém avokádóolajjal

WELEDA Skin Food

APEIRON regeneráló krém

HUMAN + KIND arckrém csipkebogyó kivonattal

i+m avokádó-hialuronsav arckrém

100% PURE super fruits balzsam


HIDRATÁLÓ MASZK


Ha a bőrünknek extra hidratálásra és ápolásra van szüksége, jöhetnek a hidratáló maszkok. Léteznek olyan változatok is, amelyeket egész éjszaka fent lehet hagyni a bőrön és nem kell lemosni vagy letörölni, cserébe reggel pihe-puha arcbőrrel ébredhetünk. Heti 1-2-szer szoktam beiktatni az esti arcápolási rutinba, és amíg hat, olvasok vagy zenét hallgatok. 

LUVOS hidratáló maszk

JOHN MASTERS ORGANICS körömvirágos maszk

DR. HAUSCHKA hidratáló maszk


TESTÁPOLÁS


Hidratáló tusfürdő

A bőrápolás már a zuhany alatt elkezdődik, és míg nyáron elég volt egy könnyű, gyümölcsös, gél állagú tusfürdő, addig télen valamilyen sűrűbb, krémesebb összetételű termékre van szüksége a bőrünknek, ami táplálja is. Nincs annál rémesebb érzés, mint amikor viszket és húzódik a bőr fürdés után, de ez az érzés a megfelelő tusfürdő használatával elkerülhető.

Testradír

Nemcsak az arcbőr hámlasztása fontos, az egész testfelületen képződnek elhalt hámsejtek, de egy tápláló hatóanyagokat is tartalmazó testradírral ez a probléma is villámgyorsan megoldható.

Fürdőolaj

Bár nagyon száraz a bőröm, a fürdőkádban lubickolásról nem tudok és nem is akarok lemondani. Jöhetnek a finom és illatos fürdőolajak, amik testradírozás után olyan puhává és bársonyossá teszik a bőrt, hogy sokszor testápolóra sincs szükség.

Testápoló krém

Ha sokáig áztatjuk magunkat a forró vízben, azért érdemes figyelmet fordítani az azt követő bőrápolásra, hiszen a már említett hidrofil lipid réteg sérülékennyé válik, így a bőr nedvességtartalmát nem tudja megtartani. Én legjobban a testvajakat szeretem, szerintem ezek tipikus téli testápolók, de ahhoz, hogy megfeleően beszívódjanak a bőrbe, fürdés után azonnal be kell krémezni magunkat, amíg még nem hűl le a bőr teljesen.

 

LAVERA mézes krémtusfürdő

GREENDOOR kókuszolajos testradír

ALVERDE sheavajas testradír

PRIMAVERA vaníliás relaxáló fürdőolaj

ALVERDE fürdőolaj szett

GREENDOOR kókuszos body mousse

Általános szabály, hogy a kozmetikumok kiválasztásánál mindig figyelembe kell venni az életkort, az időjárási körülményeket és természetesen a bőrtípust is. A bőrápoló termékek használatán kívül van még néhány dolog, amivel a hideg időben védhetjük a bőrt és megőrízhetjük egészségét:

Párásítás

A lakásunkban extrém száraz a levegő, a páratartalom van, hogy csak 30-35% körül mozog rásegítés nélkül. Emiatt néhány éve beszereztem egy ultrahangos párásítót, és most már mondhatom, hogy kiváló befektetés volt. Nemcsak a bőrömnek tett jót a párásabb levegő, de azóta pihentetőbb az alvás is.

Gyors zuhany

Szuper dolog percekig állni a forró víz alatt, de a bőrnek jobb, ha minél gyorsabban letudjuk a tusolást.

Sok-sok víz

Az elegendő tiszta víz fogyasztása nemcsak nyáron kiemelt fontosságú. Télen ugyanúgy figyelni kell a belső hidratálásra is, különben hiába várjuk, hogy a bőrünk feszes legyen...

Nektek mik a kedvenc téli bőrápolóitok? Változtattok ilyenkor az arc- és testápolási rutinotokon? 

Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod a Facebookon is. 🙂

Kövesd a blogot a Facebookon, és az Instagramon és iratkozz fel a  YouTube- csatornámra,

ha nem szeretnél lemaradni a legújabb posztokról és videókról.

Follow:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

YOUTUBE VIDEÓK